Jak třídit odpad?

zveřejněno: 15.4.2007     rubrika: Odpady

Odpady: Co se děje na třídicí lince?

Když člověk vyhazuje PET lahve nebo papír do barevného kontejneru před domem, často se ptá, co se s těmi věcmi dál děje. Skeptici říkají, že je popeláři sesypou zpět na hromadu a vyvezou na skládku. Šli jsme se tedy podívat, jak je to doopravdy. 

Všechny tyto odpady směřují na jedno klíčové místo, a to je  dotřiďovací (neboli třídicí) linka. Velmi zjednodušeně řečeno se taková linka skládá z velkých skladovacích hal, několika dopravníků, samotné linky s obsluhou a několika lisů na výrobu balíků. Na samotném počátku přiveze svozový vůz materiál posbíraný z kontejnerů po městě. Před konečným dotříděním se jednotlivé komodity (papír, plasty) skladují v hale. Přicházejí sem ale také odpady ze supermarketů nebo továren: lepenkové krabice a fólie z rozbalování zboží, odřezky papíru z papíren nebo  kousky plastů.

Už zde je nutný značný podíl lidské práce. Pracovníci třídící linky například z velkých balíků vytahují fólie, které se sem dostaly jako odpady z výroby. Tyhle odpady ani nemusejí jít přes třídičku. Odpady z výroby nejsou nijak znečištěné a většinou jsou jednodruhové. Mohou se proto rovnou dávat do balíků. Hromady plastů, či papíru z pouličních kontejnerů na třídění odpadu se však dotřídit musí. Nakladače je přesouvají k dopravníkům, které je odvezou na ruční třídicí linku.Z běžícího pásu vytahují pracovníci linky každý tu svoji frakci: jeden PET lahve bílé, druhý zelené nebo jinak barevné. Třetí vybírá plastové tašky a pytlíky, další obaly od kosmetických výrobků. Tak to jde až na konec linky, kdy na páse zůstává jen docela malý podíl odpadů, které se nepodařilo zařadit do žádné z tříděných kategorií. Tento zbytek buď odchází  na skládku jako dále nezpracovatelný, nebo se ještě dále zpracovává.  Zbytek po dotřídění bývá odvážen do firmy, která jej používá jako jeden ze zdrojů pro výrobu alternativního paliva pro cementárny.  Počet komodit, které se třídí, stále přibývá. Například v Kralupech, kam se vozí i tříděný odpad z Větrušic, se třídí i nápojové kartony od mléka, džusů a vína, což ještě není všude samozřejmostí. Na některých linkách využívají a odevzdávají na materiálové využití (tj. pro recyklaci na nové výrobky) 80-85 % odpadů, které na linku přijdou. Až úplný zbytek jde na skládku, ale to už je skutečný, nevyužitelný odpad. Získávání druhotných surovin. Vraťme se však  na začátek ručního třídění. Každý pracovník hází určitou tříděnou složku odpadu do shozů, které ústí přímo do velkých kontejnerů. Zde už se tedy shromažduje skutečně dotříděná, kvalitní surovina, zbavená všech nežádoucích příměsí. Jednou za čas se slisuje v lisech na velké balíky a ty směřují ke zpracovatelům. Takto dotříděné plasty se již prodávají jako druhotná surovina. Čím lépe jsou zbaveny všechny nežádoucích příměsí, tím je jejich kvalita, a tedy i cena vyšší, což pomůže i obci. Pokračování příště - Co se z vytříděného odpadu může dál vyrábět.      

kúsk a kaš

 

Odpadky: Co vyhodit do které nádoby

Víte, jak má vypadat správně tříděný odpad? Oddělovat ho musíte už doma. Měli byste mít doma nádoby na ukládání papíru, skla a plastů.

 

PAPÍR (modrý kontejner) Odpady, které patří do modrého kontejneru na papír, mají pod recyklačním trojúhelníkem zkratku PAP nebo číslice 20, 21 a 22.

Do kontejnerů na papír patří: čisté noviny, časopisy, kancelářský papír, reklamní letáky, knihy, sešity, krabice, lepenka, karton a různé papírové obaly, skartovaný papír.

Do kontejnerů na papír NEpatří: mokrý, mastný či jinak znečištěný papír, ale ani papír uhlový a voskovaný, protože je nelze už dále zpracovat. Také použité papírové kapesníky, pleny
ani dámské hygienické potřeby tu nemají co dělat.

Z časopisů a dokumentů není třeba odstraňovat kancelářské svorky. Ty jsou při zpracování odstraněny takzvaným rozvlákněním, při kterém se z papíru stane kaše a těžší kovové části jsou ze dna odstraněny pomocí magnetu. Do modrých kontejnerů můžete také vyhazovat celé obálky s foliovým okénkem. Zpracovatelé mají totiž zařízení, která si s folií poradí.

Papír je možné recyklovat pětkrát až sedmkrát. Po zpracování v papírnách se používá do směsí na výrobu papíru pro noviny, sešity, lepenkové krabice, obaly na vajíčka nebo toaletní papír. Z půl kilogramu tříděného papíru se vyrobí například jedna role toaletního papíru. Ze dvou kilogramů už může být kniha. Zamaštěný papír už není možné zpracovat, a proto se nesmí vyhazovat do kontejneru na papír.

 

SKLO (zelené kontejnery)

Odpady, které patří do zeleného kontejneru na sklo, jsou označeny recyklačním trojúhelníkem a číslicemi 70, 71 a 72, případně zkratkou GL.

Do kontejnerů na sklo patří: lahve z bílého a barevné skla, skleněné střepy z tabulového skla

Do kontejnerů na sklo NEpatří: keramika, porcelán, autosklo, žárovky, zářivky, televizní obrazovky a počítačové monitory, drátěné sklo, zrcadla, skleněné nádoby od chemikálií nepatří do zeleného kontejneru, ale do sběrného dvora

Vytříděné sklo se vyčistí, rozdrtí a přidá do směsi na výrobu lahví na minerální vody nebo třeba pivo. Sklo se dá takto používat donekonečna a ušetří spoustu surovin. Na jednu sektovou láhev stačí jen půl kilogramu tříděného skla.

Do kontejneru na sklo můžeme vhodit láhev i s etiketou, ale bez uzávěru, který je z plastu, či z kovu.

 

PLAST (žluté kontejnery)

Odpady, které patří do žlutého kontejneru, jsou označeny symbolem recyklačního trojúhelníku a zkratkou PET, HDPE, LDPE, PP, PS nebo také číslicí 1, 2, 4, 5 a 6.

Do popelnic na plast patří: PET láhve od nápojů - sešlápnuté s odšroubovaným víčkem, kelímky, igelitové, mikrotenové a polyethylenové sáčky a tašky, fólie, výrobky a obaly z plastů a polystyren

Do popelnic na plast NEpatří: PVC (linoleum, novodurové trubky), které je značeno číslicí 3 v symbolu recyklačního trojúhelníku; obaly od nebezpečného odpadu jako jsou motorové oleje, chemikálie nebo barvy, guma, molitan, kabely, textil z umělých vláken, pneumatiky,  
Ke zpracování plastů se používají různé technologie podle složení materiálu. Z PET lahví se vyrábějí například vlákna, která se používají jako výplně zimních bund nebo spacáků.
Na jednu bundu postačí padesát lahví. Z půl kilogramu plastu lze zase vyrobit jednu pláštěnku. Z vytříděných plastů se také vyrábí odpadkové koše, zahradní nábytek nebo třeba protihlukové stěny u dálnic.

 

NÁPOJOVÉ KARTONY (kontejnery označené oranžovou nálepkou)

Odpady, které patří do kontejneru s oranžovou nálepkou, mají pod recyklačním symbolem označení C/PAP, 81 nebo 84.

Do kontejnerů na nápojové kartony patří: vyprázdněné kartony od mléka, mléčných výrobků, ovocných a zeleninových šťáv

Kartonové obaly se do kontejnerů vhazují pouze stlačené, k této úpravě nás „donutí“ i úzký otvor v kontejneru. Díky tomuto opatření se do tohoto kontejneru vhazují jen stlačené kartonové obaly a navíc se jich tam víc vejde.

 

Nevíte, kam patří?

Vyhodit papír nebo PET láhev do správného kontejneru je snadné. Ale někdy je velmi obtížné poznat, z čeho je co vyrobeno. Proto jsou na obalech značky a šipky s číslem nebo zkratkou, podle kterých poznáte, do kterého kontejneru máte odpad vyhodit.

Nebezpečný odpad

Vybité baterie nepatří do směsného odpadu, protože  obsahují nebezpečné látky. Nádoby na vyhození baterií najdete například v prodejnách a obchodech Albert, Billa, Delvita, Diskont Plus, Globus, Hypernova, Interspar, Kaufland, Penny Market, Tesco, Bauhaus, Baumax, OBI, DM-drogerie a na dalších místech.

Nebezpečný odpad můžeme odvézt do sběrného dvora (pozn. ve Větrušicích nahrazuje tento sběrný dvůr sběrový víkend, který se koná tradičně 2x ročně. Letos bude sběrový víkend 13. - 15. 4. 2007).

Do nebezpečného odpadu patří např. i zbytky barev, ředidel, motorových olejů, nádoby od sprejů, lepidla, teploměry i léky (léky a teploměry můžeme také odvézt do jakékoliv lékárny). Důležité je, aby se tyto nebezpečné odpady nedostaly do výlevek, kanalizace či směsného odpadu.

 

TEST: Víte, kam vyhodit pneumatiky či léky?

1. Mastný, znečištěný, uhlový a voskovaný papír

a) směsný odpad          b) kontejner na papír      c) kontejner na kartony

2. Pneumatiky

a) kontejner na plasty    b) prodejce                   c) sběrný dvůr

3. Keramika, porcelán

a) směsný odpad          b) sběrný dvůr               c) cihlárny

4. Drátěné sklo, zrcadlo

a) směsný odpad          b) kontejner na sklo                   c) sběrný dvůr

5. Kovové obaly, plechovky, hrnce, hliníková víčka, alobal

a) sběrný dvůr               b) kovošrot                    c ) směsný odpad

6. Hygienické potřeby – kapesníky, pleny a dámské hygienické potřeby

a) kontejner na papír      b) směsný odpad                      c) lékána

7. Nápojové „papírové“ kartony

a) směsný odpad          b) kontejner na kartony  c) kontejner na papír

8. Obaly složené z několika různých materiálů označené C/PAP

a) kontejner na papír      b) kontejner na kartony  c) směsný odpad

9. Počítače, televize, telefony, kuchyňské spotřebiče

a) odevzdat prodejci       b) směsný odpad                      c) sběrný dvůr

10. Motorové oleje, barvy

a) sběrný dvůr               b) kanalizace    c) mobilní sběr nebezpečných odpadů

11. Léky, které už nebudete užívat

a) lékárna                     b) sběrný dvůr               c) směsný odpad

12. PVC

a) kontejner na plast      b) sběrný dvůr               c) směsný odpad

13. Nábytek, parkety a sanita

a) dřevozpracující závod     b) směsný odpad                  c) sběrný dvůr

Vyhodnocení:

Správné odpovědi: 1a; 2b i c; 3a; 4a; 5 a i b větší množství, c drobný odpad ; 6 b; 7 b i a- pokud není kontejner; 8 c i b - jde-li o nápojové krabice; 9 a i c; 10 a i c; 11 a i b; 12 b i c- drobnější kusy; 13 c                                                       (Zdroj: MF DNES, 2. března 2007)


logo Pražský spolek ochránců zvířat logo Klíček Kleceny logo Pravý Hradec TOPlist logo Mapová aplikace naší obce logo Klecansko Větrušicko