Větrušák 1/2005

zveřejněno: 2.2.2005     rubrika: Větrušický zpravodaj

Větrušák 1/2005

Z obsahu:
- Zápisy ze schůze zastupitelstva dne 24. 1. 2005
- Rozhledy  - Levý Hradec
- Kulturní tipy, Společenská kronika
- KLUBíček: DISKOTÉKA

Na přípravě tohoto čísla se podíleli:
Eva Jarošová, Soňa Zádová, p. Nouza,
p. Vocásek, Jiří Čáha, Jitka Čáhová
                                                                                              
Registrační číslo Ministerstva kultury: MK ČR E 134 75

Vydává Obecní úřad Větrušice (IČO – 24 09 74)

Periodicita: občasník

 

OBECNÍ ÚŘAD NA VĚDOMÍ DÁVÁ…
Zápis z jednání Obecního zastupitelstva konaného dne 24. 1. 2005
Pořadové číslo 1/05
Přítomno :  5 členů zastupitelstva                      1  občan
Po kontrole prezenční listiny pí  Zádová shledala OZ usnášením schopné. Všichni schválili navrženého zapisovatele (pí  Zádovou), ověřovatele (p. Nouza a p. Jaroš) a program zastupitelstva.
Program:
Pozemky – stavby
Krajský úřad
Přípravný výbor – výročí
Smlouvy
Elektronická podatelna
Závěr 

1. Pozemky…: a) OZ schválilo p. Nouzou předloženou žádost p. Friedeho
na odstranění ořechu na jeho zahradě. Strom je ve špatném stavu a hrozí jeho zřícení na přilehlé nemovitosti.
Pro: 5                    proti: 0                  zdrž.: 0
b) OZ schválilo p. Nouzou předloženou žádost p. Svobody na úpravy rodinného domu  (zateplení, fasáda, …).
Pro: 5                    proti: 0                  zdrž.:  0
c) OZ vzalo na vědomí, že byla provedena prostřednictvím stavebního úřadu Klecany kolaudace nástavby na bytovém
domě č.p. 122 „ bez závad“ a obě bytové jednotky lze předat do užívání.
d) OZ odsouhlasilo pí Zádovou předložený návrh na převod všech pozemků
ve vlastnictví ÚZSVM do majetku obce. Čísla všech pozemků je nutno dohledat na Katastrálním úřadě.
Pro: 5                    proti:  0                 zdrž.:  0
2. Krajský úřad: OZ vzalo na vědomí zprávu pí starostky z jednání na Krajském úřadě, kde byla podána p. Perglem za
nájemníky bytového domu č.p. 119 stížnost na nesprávná rozhodnutí a úřední postupy OZ  k občanům. Materiály jsou k nahlédnutí v úředních hodinách.
3. Přípravný výbor …: pí Zádová OZ seznámila s průběhem příprav na 700. výročí vzniku obce, které připadá na rok 2006. Členové výboru (pí Jarošová, p. Nouza a pí Zádová) shromáždili podklady pro knihu i kalendář a zajišťují další potřebné materiály pro průběh celé akce, která je svým rozsahem velmi dlouhodobá.
4. Smlouvy: OZ schválilo sepsání smlouvy s  firmou MAROLI (kniha k výročí), se společností Středočeské vodárny a.s., která přebrala všechny závazky společnosti VKM a schválilo v tomto roce zrušit „Smlouvu o sdružení“ s AERO Vodochody a sepsat novou smlouvu o zajišťování požární ochrany s OÚ  Husinec – Řež.
Pro: 5                    proti: 0                  zdrž.: 0
5. Elektronická podatelna: OZ vzalo na vědomí zprávu p. Kolína o činnosti elektronické podatelny. Obec má el. podatelnu již zřízenou dva roky. V únoru bude firmou nainstalována nová verze a tedy obnoven provoz se stejnou adresou jako doposud  (adresa je v časopise a na internetových stránkách).
6. Závěr: pí Zádová všem přítomným poděkovala za účast a další zasedání svolala do budovy obecního úřadu na 23. 2. 2005 od 18,00 hodin.
Zapsala:                pí  Zádová
Ověřili:  p. Nouza, p. Jaroš

Důležitá informace:Změna vodného a stočného
S účinností od 1. 1. 2005 dochází ke zvýšení cen vodného a stočného takto:
Ceny v Kč/m3                                      bez DPH                  vč.DPH
SKP 41.00.11 a 12                    
Voda pitná a užitková            27,20                      28,56
SKP 90.01.11                                                        
Voda odkanalizovaná            20,80                      21,84
Celkem                                    48,00                      50,40

NĚCO Z HISTORIE…

Protokol
Sepsaný dne 27. 7. 1914 v 7 hod. večerní v místnosti obecního zastupitelstva ve Větrušicích za přítomnosti : Václav Fafek – starosta, Jan Novák, Matěj Šarboch, Tomáš Vílím, Josef Doubrava, Václav Materna, Jan Zapotil
Program:
1) Přečtení a podepsání protokolu z poslední schůze
2) Nařízení z  c. k. okres. hejtmanství, aby byla v obci zřízena izolační místnost v pádu  nakažlivých nemocí a dezinfekčních prostředků. Ustanovila místní zdravotní komise.
3) Volné návrhy.
Usnášení:
I.  Protokol ze dne 27. 4. 1914 byl přečten, schválen a podepsán.
II. K  nařízení c. k. okresního hejtmanství, byla ustavena izolační místnost v domku v zahradě pana Zapotila, desinfekční prostředky, do zdravotní komise zvoleni jsou starosta, předsedou Tomáš Vilím, Václav Materna a Josef Doubrava.
Skončeno a podepsáno Václav Fafek – starosta

Protokol
Sepsaný dne 26.  května  1915  za přítomnosti osmi členů výboru.
Program:
Usnesení k upsání válečné půjčky z obecního kmenového jmění ve výši 400 Korun.
Bylo usneseno jednohlasně, aby na druhou válečnou půjčku obec Větrušice ze svého jména dala dva  komunální  dlužní   úpisy  Zemské banky království Českého číslo 2851 a 2852 znějící každý na 200 korun, tedy celkem 400 korun.Usneseno a všemi podepsáno Václav Fafek – starosta, Matěj Šarboch – II. radní, Josef  Doubrava, Tomáš Vilím, Josef Šarboch

SPOLEČENSKÁ  RUBRIKA

Dodatečně blahopřejeme k narození Dominika Martínka, který se narodil v říjnu, a Lukáše Šefčíka, který se narodil v prosinci..

Srdečně blahopřejeme paní Janě Tiché,  panu Václavu Rohlíčkovi a panu Antonínu  Chlumskému, kteří  v lednu oslavili své životní jubileum.

Tichou vzpomínku věnujeme panu Antonínovi  Veselému, který v prosinci  zemřel.

KNIHOVNA

Naše knihovna je otevřena každé pondělí od 16 do 18 hod.
V měsíci lednu jsme dostali opět asi 30 úplně nových knih z výměnného fondu Říčany.
Jeden z mnoha zajímavých titulů: Za potomky dávných Inků, Václav Petr
Zážitky z cesty do Jižní Ameriky – povídání nejen o zajímavých místech např. Lima, planina Mazda, nejhlubší kaňon světa,  Machu Pichu, Cuzco – hl. město incké říše, jezero Titicaca, atd.

TIPY NA KULTURNÍ A JINÉ AKCE

MÁSLOVICE, Kurz malby na hedvábí
V sobotu 5. března 2005, od  13 do 18 hod. v zasedací místnosti obecního úřadu v Máslovicích; intenzivní – jednodenní kurz pro začátečníky. Kurzovné: 500 Kč (zahrnuje všechen potřebný materiál – štětce, rámy, připínáčky, razítka, efektní sůl, konturky – gutty, zahušťovadlo a učební materiál) + cena za hedvábný materiál dle vlastního výběru (min. cca 150 Kč).
Platí se na místě v hotovosti. Dítě 12 – 18 let platí kurzovné 100 Kč + hedvábný materiál.Studio tvořivosti Světluška, 281 973 097,  www.volny.cz/svetluska.cz Kontakt: OÚ Máslovice, 220940235, 603431148, www.maslovice.cz

PRAHA 10, Toulcův dvůr, nejen farma se zvířátky
Kubátova 1/32, tel.:271750 548, 603 806 362, www.toulcuvdvur.cz, Toulcův dvůr má za sebou bohatou historii. Od roku 1994 se na 8 hektarech plochy nachází  komplex památkově chráněných budov (gotický špýchar, barokní stáje), přírodně zajímavá společenstva (mokřad, lužní les, skalní výchoz, javorový les, květnatá louka.) a zelené plochy obhospodařované člo-věkem (sad, pole, ekozahrada, školka lesních dřevin). Sou-částí areálu je hospodářský dvůr s huculskými koňmi, ovcemi, kozami a dalšími domácími zvířaty. Areál je volně přístupný veřejnosti každý den od 8.00 do 18.00 hodin.

PRAHA 7 - Botanická zahrada s tropickým skleníkem
Nádvorní 134, tel.:234 148 111, e-mail: www.botanicka.cz   V současné době je v botanické zahradě možné navštívit venkovní expoziční plochy s historickou vinicí sv. Kláry, japonskou zahradu a tropický skleník Fata Morgana s bezbariérovou úpravou.  
Otevřeno:
Zahrada - út – ne (od listopadu do března); denně (od dubna do října)
Skleník   - út – ne ( duben od 9 do 18 h., květen až září od 9 do 19 h., říjen od 9 do 17 h., list. až břez.od 9 do 16 h.)Vstupné do skleníku Fata Morgana – 90 Kč, děti/důchodci/studenti/ZTP 45 Kč,  rodinné vstupné 220 Kč. Venkovní expozice zdarma.
V areálu dětské hřiště. Hřiště je celý rok volně přístupné. Leží v lese, mimo současný expoziční areál zahrady. Dostanete se k němu buď úvozovou cestou, těsně před hlavní vstupní bránou na expozici PBZ (cesta je značená), anebo lesem od zastávky autobusu č. 144 "Na Pazderce".

ROZHLEDY aneb okolí naší obce

LEVÝ  HRADEC  U  ROZTOK
(vzdušnou čarou je to od nás kousek; jinak cca 4 km autem do Klecan, pak lodí a pěšky; nebo vlakem z Řeže a pak pěšky,… )
Národní Kulturní památka Levý Hradec se rozkládá severozápadně od Roztok na dvojdílné ostrožně, východně chráněné hlubokým vltavským údolím. Nejstarší historické zprávy, legendy, pověsti s lidovou tradicí a četnými archeologickými nálezy zdůrazňují prvořadý význam Levého Hradce (pův. jménem Hradce) na počátku českých dějin a podílu těchto míst na počátku české státnosti a vzniku českého křesťanství v 9. a 10. stol. Na nejstarším sídle Přemyslovců založil kníže Bořivoj v místě chrámu pohanského kultu v polovině 70. let 9. stol. první křesťanskou rotundu v Čechách - chrám sv. Klimenta. Zanedlouho přenesl svoje sídlo na budovaný Pražský hrad, kde založil druhý křesťanský chrám P. Marie. Levý Hradec zůstal nadále v povědomí a úctě českých knížat a společnosti. Dne 19. února 982 za účasti knížete Boleslava II. a předních velmožů země konal se na Levém Hradci prvý doložený český sněm, který zvolil Slavníkovce Vojtěcha jako prvého Čecha na pražský biskupský stolec. Historii hradiště přibližuje archeologická expozice muzea v Roztokách.
Pověst: Ve zdejší studni prý byla ukryta prastará modla – zlatá kvočna s dvanácti kuřaty. V pohanských dobách prý používána k věštbám. Nikdo však neví, kde studnu hledat.
Zajímavost: Podzemní chodby na území Levého Hradce
Hradiště bylo zabezpečeno vydatnými zdroji pitné vody i podzemními chodbami, spojujícími jednotlivé opevněné části hradiště v členitém terénu s jeho okolím. Uvedené chodby spojovaly knížecí sídlo s Hradeckým převážně řemeslnickým předhradím a dalšími místy. V jejich sousedství se rozkládala rozsáhlá předkřesťanská pohřebiště. Na Žalově s více než tisíci hroby a podobně "U školky" - v místech dnešní autoopravny. Křesťanské pohřebiště obepínající dnešní kostel je nejstarším v Čechách. Podzemní chodby byly užívány ještě ve třicetileté válce. Zachránily se v nich mnozí obyvatelé i kozy, které živily svým mlékem kojence. Proto byly také lidově zvány Kozí díry. Nejdelší tajná chodba spojovala Levý Hradec s klecanským hradištěm Přemyslevem na protějším pravém břehu Vltavy. Byla dlouhá kolem tisíce metrů a zničená při stavbě železnice v pol. min. stol. a regulaci Vltavy počátkem tohoto stol. Zbytek byl zachován v jiné souvislosti pod hradištěm v Klecánkách. Druhá nejdelší tajná chodba směřovala z Levého Hradce jižním směrem, po 800 m na kraj Tichého údolí do rokle Dubečnice, dnes tvořící součást přírodní rezervace Roztocký háj - Tiché údolí. Před r. 1900 byla část chodby, cca 400 m přístupná k závalu v hloubce 5 - 6 m pod poli. Vedla nad ní úvozová cesta, pod níž při velkých deštích a táních sněhu se svah nad ústím chodby sesouval, až je zasypal a byl zpevněn kamením. V severním sousedství základů knížecího paláce, památkově respektovaných zřízením urnového háje na novém hřbitově, je zasypaná chodba. V r. 1940 se propadla rakev roztockého občana Suchého po pohřbu do této chodby, dlouhé cca 20 m a končící závalem, přes 1,5 m vysoké, 0,7 m široké, v bocích s otisky špičáku v jílovitě písčitém svažujícím se terénu, směřující do zahrady k opevněnému valu Vikouši. Druhá chodba se nachází na starém hřbitově, v blízkosti JZ. strany kostela sv. Klimenta, směřuje od něj k vedlejšímu nálezu rozsáhlého popeliště o výšce 0,7 m původní patrové budovy roubeného knížecího paláce. Je dlouhá několik desítek metrů a u kostela a paláce sesuta. Byla objevena v min. stol. při výkopu hrobky prvého starosty spojených obcí Roztok a Žalova, mlynáře z čp. 5 (později Braunerova mlýna) Jana Bartoloměje Lablera, jehož náhrobní mramorová deska je zachována na dnešním hrobě MUDr. Josefa Švejcara a jeho rodiny. Třetí chodba se nachází pod starým a novým hřbitovem v hloubce 3 až 10 m, směřuje od kostela k buližníkovému skalisku na severní straně horní části příkré stráně, svažující se k železniční trati a Vltavě. V puklinové jeskyňce uvedeného skaliska je dnes zasypaný přístup do chodby dlouhé asi 70 m, která je na konci zasutá propadlými hroby starého hřbitova. Jiná chodba ústila v puklině dolní části buližníkové skály vrchu Řivnáče nad příkrým svahem kamenné suti k železniční trati a Vltavě. V 60. letech zazděný vchod nacházel se 3 m od paty skály, vytvářející malou lavici s klínovitou puklinou dole širokou 0,25 m, nahoře 0,6 - 0,8 , po 3 m rozšířenou do různých výšek 1 - 1,5 m a šířek 0,7 - 1,2 m. Chodba dlouhá přes 30 m končila šikmým komínem dolů i vzhůru před časem vycházejícím na temeni Řivnáče. Jeho opevnění bylo spodní částí komína spojeno se sousední částí Kolešova, součástí Levého Hradce. Početná síť chodeb prozrazuje hustotu osídlení a strategický význam hradiště.
Na Levý Hradec se z Větrušice můžeme dostat různými způsoby. Jedním z nich je cesta přes Klecánky, přívozem na roztocký břeh a pak pěšky.
Otevřeno: HRADIŠTĚ  bez omezení;  KOSTEL SV. KLIMENTA  květen - říjen: So, Ne 10 - 18 h
Během sobotní bohoslužby (14 - 15 h) prohlídky neprobíhají. Jindy po předchozí dohodě.
Vstupné: plné 20,- Kč, snížené 10,- Kč.
(Zdroj: www.pamatky.com, www.speleo.cz, „S dětmi na kole Prahou a okolím“ Šafránek, J.)

UCHO
Mateřská škola v Máslovicích přijme kuchařku od 1. 4. 2005 na 5 hod. pracovní úvazek.Tel.: 220 941 461,  603 318 831

DĚTSKÝ  KLUBÍČEK

Zveme všechny malé i větší děti na DĚTSKOU  DISKOTÉKU !!!
Diskotéka se uskuteční  v neděli  13. 2. 2005 v 15 hod.v kabinách na fotbalovém hřišti ve Větrušicích.
Vlastní zásoby pití a jídla jsou vítány, nejsou však povinné.
Vstup: zdarma (předpokládaný konec trdlování bude asi v 17,30 hod.)


logo Pražský spolek ochránců zvířat logo Klíček Kleceny logo Pravý Hradec TOPlist logo Mapová aplikace naší obce logo Klecansko Větrušicko